Wybór piosenki

Wybór piosenki na pierwszy taniec jest często bardzo trudny i nie do końca oczywisty. Moim zdaniem, najistotniejsze powinno być to, aby wybrany utwór wiązał się ze wspólnymi wspomnieniami, ponieważ zdecydowanie łatwiej odnaleźć się na parkiecie na tle ulubionych melodii. Jednakże warto podkreślić, że nie ma piosenki, która mogłaby być uznana za nieodpowiednią na pierwszy taniec.

Układ taneczny można ułożyć zarówno do ciężkich brzmień rocka, jak i do rapu. Ważne jest jednak, aby piosenka pasowała do uroczystości i dusz pary młodej. Jeśli jednak nie mają Państwo pomysłu na piosenkę, chętnie doradzę i zaproponuję utwory o różnorodnym klimacie – takie, aby porwały gości wesela lub wzruszyły ich do łez. Wśród najbardziej popularnych utworów można wymienić Walc Szostakiewicza, walc Barbary – z filmu Noce i Dnie, Niebieska piosenka Grzegorza Tomczaka, czy też Oczarowanie Zbigniewa Wodeckiego.  Proponowane przeze mnie piosenki znajdują się w dziale “Tańce”

W ostatnich latach na popularności zyskują również piosenki anglojęzyczne. Czas trwania utworu nie powinien mieć wpływu na Państwa wybór, piosenkę można skrócić bądź wyciszyć, a przeciętny układ zajmuje od 2 do 3 minut.

Reasumując, jeśli zależy Państwu na eleganckim pierwszy tańcu, który będzie prosty, spokojny, a zarazem dostojny to proponuję wybrać piosenkę pasującą rytmem do walca angielskiego. W przypadku, gdy Państwa wymarzony pierwszy taniec ma być zjawiskowy, dynamiczny i porywający publiczność to polecam walc wiedeński, jednakże przygotowanie takiego układu wymaga trochę więcej pracy. Ważne jest też by piosenka budziła pozytywne skojarzenia i emocje.

Co tańczyć?

Proponuję również dowolność w kwestii stylu tanecznego, może to być rumba czy salsa, jeśli tylko wymaga tego wybrana piosenka. Jeżeli jednak nie zależy Państwu na choreografii, której zapamiętanie i odtworzenie w tak ważnym momencie może być trudne, prowadzę również lekcje z zakresu tańca użytkowego, które ułatwiają swobodne poruszenie się po parkiecie zarówno podczas pierwszego tańca, jak i późniejszej zabawy z gośćmi wesela. Układanie przeze mnie choreografie bazują przeważnie na jednym kroku podstawowym zaczerpniętym z palety tańców klasycznych, tańców towarzyskich. Kroku tego uczę na pierwszej lekcji, aby mieli Państwo czas na jego przećwiczenie, natomiast pozostałe elementy choreografii to obroty i ciekawe przejścia, które można wykorzystać na każdej imprezie.

couple-dancing-and-smiling-copy

Rodzaj tańca zależy od wybranego utworu. Większość piosenek proponowanych na pierwszy taniec weselny jest w rytmie walca. Ważne jest to byście Państwo czuli się dobrze w ułożonej choreografii. Oglądający Was widzowie koncentrują się głównie na emocjach, mimice i ogólnym wrażeniu, stąd kroki nie są najważniejsze. W całym układzie najważniejszy jest ciekawy i zachęcający gości do oglądania początek, oraz efektowny koniec.

Kiedy rozpocząć naukę?

Rozpoczęcie przygotowań do pierwszego tańca weselnego jest bardzo indywidualną sprawą. Zależy to od wielu czynników między innymi od: długości utworu, rodzaju tańca, (walc wiedeński wymaga większej ilości lekcji niż walc angielski czy rumba) stopnia zaawansowania układu, ilości Państwa czasu wolnego oraz od tego czy ćwiczą Państwo w domu 🙂

Najbardziej optymalnie jest rozpocząć naukę 2-3 miesiące przed datą ślubu. Jednakże, zdarzają się Pary, które rozpoczynają naukę 2 tygodnie przed weselem. Ilości lekcji potrzebna do opanowania średniozaawansowanego układu to ok 6-8 lekcji. Istnieje możliwość umówienia się na dwie lekcje pod rząd. Zachęcam Państwa do nagrywania fragmentów lekcji i choreografii w celu ćwiczenia w domu. Trening czyni Mistrza!

zdjecie pod Poradnik