Porady pierwszy taniec

Kiedy rozpocząć naukę?

Rozpoczęcie przygotowań do pierwszego tańca weselnego jest bardzo indywidualną kwestią. Zależy to od wielu czynników między innymi od: długości utworu, rodzaju tańca, (walc wiedeński wymaga większej ilości lekcji niż walc angielski czy rumba) stopnia zaawansowania układu, ilości Państwa czasu wolnego oraz od tego czy ćwiczą Państwo w domu 🙂

Najbardziej optymalnie jest rozpocząć naukę 2-3 miesiące przed datą wesela. Jednakże, zdarzają się Pary, które rozpoczynają naukę 2 tygodnie przed weselem. Ilości lekcji potrzebna do opanowania średniozaawansowanego układu to ok 6-8 lekcji. Istnieje możliwość umówienia się na dwie lekcje pod rząd. Zachęcam Państwa do nagrywania fragmentów lekcji i choreografii w celu ćwiczenia w domu. Trening czyni Mistrza!

porady pierwszy taniec

Co tańczyć?

Układane przeze mnie choreografie bazują przeważnie na jednym kroku podstawowym, zaczerpniętym z palety tańców klasycznych, tańców towarzyskich. Kroku tego uczę na pierwszej lekcji, aby mieli Państwo czas na jego przećwiczenie, natomiast pozostałe elementy choreografii to obroty i ciekawe przejścia, które można wykorzystać na każdej imprezie. Proponuję również dowolność w kwestii stylu tanecznego, może to być walc czy salsa, jeśli tylko wymaga tego wybrana piosenka. Jeżeli jednak nie zależy Państwu na choreografii, której zapamiętanie i odtworzenie w tak ważnym momencie może być trudne, prowadzę również lekcje z zakresu tańca użytkowego, które ułatwiają swobodne poruszenie się po parkiecie zarówno podczas pierwszego tańca, jak i późniejszej zabawy z gośćmi weselnymi.

porady pierwszy taniec

Do najbardziej popularnych tańców wybieranych na potrzeby pierwszego tańca, narzeczeni wybierają:

 

Wybór piosenki

Układ taneczny można ułożyć zarówno do ciężkich brzmień rocka, jak i do rapu. Ważne jest jednak, aby piosenka pasowała do uroczystości i Pary Młodej. Jeśli jednak nie mają Państwo pomysłu na piosenkę, chętnie doradzę i zaproponuję utwory o różnorodnym klimacie – takie, aby porwały gości weselnych lub wzruszyły do łez.

Proponowane przeze mnie piosenki znajdują się w dziale “Piosenki”, gdzie możecie Państwo zapoznać się z TOP 10 – piosenki ne pierwszy taniec.

Czas trwania utworu nie powinien mieć wpływu na Państwa wybór, piosenkę można skrócić bądź wyciszyć, a przeciętny układ  pierwszego tańca zajmuje od 2 do 3 minut.

Większość piosenek proponowanych na pierwszy taniec weselny jest w rytmie walca. Ważne jest to byście Państwo czuli się dobrze w ułożonej choreografii. Oglądający Was widzowie koncentrują się głównie na emocjach, mimice i ogólnym wrażeniu, stąd kroki nie są najważniejsze. W całym układzie najważniejszy jest ciekawy i zachęcający gości do oglądania początek, oraz efektowny koniec.

Jeśli zależy Państwu na eleganckim pierwszy tańcu, który będzie prosty, spokojny, a zarazem dostojny to proponuję zatańczyć układ na bazie kroków walca angielskiego. W przypadku, gdy Państwa wymarzony pierwszy taniec ma być zjawiskowy, dynamiczny i porywający publiczność to polecam walc wiedeński, jednakże przygotowanie takiego układu wymaga trochę więcej pracy.

Jeżeli jednak nie zależy Państwu na choreografii, której zapamiętanie i odtworzenie w tak ważnym momencie może być trudne, prowadzę również lekcje z zakresu tańca użytkowego, które ułatwiają swobodne poruszenie się po parkiecie zarówno podczas pierwszego tańca, jak i późniejszej zabawy z gośćmi wesela.